Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.), kasztanowiec pospolity, kasztanowiec biały,  kasztanowiec koński

Rodzina mydleńcowate

Kasztanowiec zwyczajny często bywa błędnie nazywany kasztanem. Nazwa ta trwale przylgnęła do tego drzewa, mimo iż obie rośliny są odrębnymi gatunkami,  różnią się wyglądem i należą do  różnych rodzin (kasztan jadalny należy do rodziny bukowatych). 

Opis ogólny

Kasztanowiec zwyczajny jest dużym i rozłożystym drzewem, o szybkim wzroście i regularnym pokroju. Posiada gęstą, kopulastą, rozłożystą koronę i najczęściej osiąga  20-30 m wysokości i średnicę ok. 2 m. Kora drzew młodych jest gładka, jasnoszara do szarawobrunatnej, później ciemnieje i jest podzielona na grubo spękane płytki. 

Zasięg naturalny

Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z terenów Półwyspu Bałkańskiego, ze średniogórza Grecji, z Albanii i Macedonii. Do Europy Środkowej był przywożony od XVII wieku jako atrakcyjne drzewo ozdobne.

Liście

Liście są naprzemianległe, mają kształt odwrotnie jajowaty z nasadą klinowatą, o brzegu podwójnie piłkowanym. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty lub pomarańczowy.

Kwiaty

Pojawiające się w maju miododajne, kremowo-białe kwiaty są zebrane w wyprostowane, sztywne, wiechowate kwiatostany o długości 10-30 cm.

Zapylanie

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną owadopylną.

Cechy użytkowe/zastosowanie

Kasztanowiec jest rośliną miododajną. Drewno kasztanowca wykorzystywane jest do produkcji beczek, mebli i elementów dekoracyjnych. Kasztanowiec znalazł zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Surowcem do produkcji leków i kosmetyków są liście, kwiaty i owoce, w których znajduje się escyna, związek skutecznie uszczelniający ściany naczyń krwionośnych. Nalewka z owoców kasztanowca to skuteczny środek na obrzęki, żylaki, bóle mięśni i stawów. Na bazie owoców z kasztanowca produkuje się m.in. kremy do pielęgnacji tzw. cery naczynkowej.

Ciekawostka:

Wielkim wrogiem kasztanowca jest motyl szrotówek kasztanowcowiaczek, którego larwy powodują usychanie i przedwczesne opadanie liści. Skuteczną metodą walki ze szrotówkiem jest zgrabianie i palenie opadających liści. Sprzymierzeńcami w zwalczaniu szrotówka są ptaki, szczególnie sikory.

 

Do góry