Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)

Rodzina: ślazowate

Lipa drobnolistna jest dużym drzewem, dorastającym do wysokości 35 m, o pierśnicy 2 m, o gęstej, rozłożystej, regularnej, jajowatej lub kulistej koronie i stosunkowo krótkim pniu, często z licznymi odrostami u podstawy i szarą, lekko spękaną korą.

Zasięg

Na naturalnych stanowiskach lipę drobnolistną można spotkać w niemalże całej Europie i Zachodniej Azji aż po Ural.

Liście i kwiaty

Liście lipy są skrętolegle ułożone na pędach, kształtu sercowatego, często niesymetryczne u nasady, o piłkowanych brzegach blaszek liściowych. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Kwiaty lipy są obupłciowe, z żółtawymi działkami kielicha i płatkami korony. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Kwiaty wydzielają intensywny, słodki zapach wabiący masowo owady zapylające.

Zapylanie: 

Lipa jest rośliną owadopylną.

Cechy użytkowe/zastosowanie

Lipa drobnolistna jest drzewem cenionym jako roślina ozdobna, lecznicza i miododajna.
Surowcem zielarskim jest kwiatostan zawierający liczne substancje czynne: flawonoidy, terpeny, śluzy, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy. Związki te mają działanie przeciwzapalne, napotne, uspokajające i lekko rozkurczające. Napar z kwiatu lipy stosowany jest w stanach gorączkowych oraz jako środek osłaniający w nieżytach dróg oddechowych. Kwiaty lipy można również wykorzystywać zewnętrznie  jako okłady na oczy. Lipa drobnolistna jest jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza bardzo duże ilości nektaru i pyłku.

Niezwykle cenne jest drewno lipowe ze względu na swą miękkość i łatwość w obróbce. Jest stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie, do wyrobu instrumentów muzycznych, desek kreślarskich oraz drewnianych butów.

Ciekawostka

Lipa zawsze uchodziła za drzewo dobre i przyjazne człowiekowi. Słowianie przypisywali lipę Ładzie, bogini płodności i miłości. Sadzeniem lip świętowano małżeństwa, narodziny dziecka. Z lipowego drewna wyrabiano kołyski i trumny, ponieważ wierzono, że zapewniają człowiekowi spokojny sen, również ten wieczny.

Do góry