Rodzina: wierzbowate
Opis ogólny
Topola biała jest potężnym drzewem dorastającym do wysokości 30-35 m i grubości pnia 2 m o szerokiej, zaokrąglonej koronie. Wskutek łatwego tworzenia pędów odroślowych występuje czasami w postaci krzewiastej. Kora gładka, zielonkawoszara do kredowobiałej, z przetchlinkami w kształcie rombów. Żyje do 200-300 lat.
Zasięg naturalny
Zasięgiem swoim obejmuje Półwysep Iberyjski, kraje śródziemnomorskie, Europę środkową i wschodnią, Kaukaz, Azję Mniejszą i Azję środkową oraz zachodnią i Syberię. W Polsce pospolita na całym obszarze kraju, zwłaszcza na terenach nadrzecznych.
Liście
Liście topoli białej są blaszkowate, pojedyncze. Kształt i wielkość blaszki zmienne. Liście długopędowe są dosyć duże (6-10 cm długości), liście na krótkopędach są mniejsze i bardziej wydłużone, eliptyczne lub jajowate. Jesienią przebarwiają się na kolory od żółtego do pomarańczowego, później czernieją.
Kwiaty
Białodrzew jest rośliną dwupienną. Kwiaty zebrane w kwiatostany zwane kotkami, luźno zwisają podczas kwitnienia. Kwiatostany męskie – grube, 5-8 cm, z czerwonymi pylnikami, żeńskie – smuklejsze, 2-3 cm, żółtozielone. Topola biała kwitnie od marca do kwietnia. Wytwarza ogromne ilości pyłku – w jednym kwiatostanie męskim może być do 6 mln ziaren pyłku.
Zapylanie
Białodrzew jest rośliną wiatropylną.
Cechy użytkowe/zastosowanie
Drewno topolowe jest żółtawe, z mało wyraźnym rysunkiem. Jest lekkie, miękkie, łatwe w obróbce mechanicznej. Zawiera w sobie bardzo dużo wody. Wykorzystywane jest do produkcji różnych przedmiotów, np. ołówków i kredek, rysownic, zabawek drewnianych, zapałek oraz do wytwarzania sklejki. Wykonuje się z niego instrumenty muzyczne, zwłaszcza gitary i elementy perkusji. Dzięki wysokiej zawartości celulozy, drewno topoli białej wykorzystywane jest do produkcji papieru.
Pączki topoli białej mają właściwości lecznicze. Działają moczopędnie, przeciwgorączkowo.
Ciekawostka
Topole należą do najwyższych drzew w Polsce. Są najszybciej rosnącymi drzewami w naszej strefie klimatycznej – młode osobniki rosną w tempie 1,5-2 m/rok.